П`ятниця, 26.04.2024, 08:35
Вітаю Вас Гость

ProWse.at.ua

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » релігія та міфологія » Релігія

Синто

Синтоїзм, синто (яп. 神道 синто:?, «Шлях богів») - традиційна релігія Японії. Заснована на анімістичних віруваннях древніх японців, об'єктами поклоніння є численні божества і духи померлих. Зазнала в своєму розвитку значний вплив буддизму.

        Зародження синто

        Синто, як релігійна філософія, є розвитком анімістичних вірувань стародавніх мешканців Японських островів.  Існує кілька версій виникнення синто: експорт цієї релігії на зорі нашої ери з континентальних держав (древніх Китаю та Кореї), зародження синто безпосередньо на Японських островах з часів Дземон і ін.  Можна відзначити, що анімістичні вірування типові для всіх відомих культур на певній стадії розвитку , але з усіх скільки-небудь великих і цивілізованих держав лише в Японії вони не були забуті з часом, а  лише частково видозмінившись,  стали основою державної релігії.

        Про походження слова «синто» Тетяна Григор'єва в книзі «Японська художня традиція» пише: «Слово синто (букв." шлях богів ") запозичено з" І цзин ": в першій частині стародавнього коментаря" Туань-чжуань "ієрогліфи шень дао (神道 яп. синто) наводяться для пояснення шляху небесних божеств, який виражається в регулярному чергуванні за все, в зміні пір року, а також у тому, що наймудрішший завдяки знанню "шляху богів" в змозі зберегти порядок у Піднебесній ». У синтоїстській канонічної книзі «Нихонги» (720) назву «синто» зустрічається вперше в розділі про імператора Емей (586-637), де записано: «Імператор сповідував буддизм і почитав синто»..

       
 Становлення синто як національної і державної релігії японців відносять до періоду VII-VIII століть н. е.., коли країна була об'єднана під владою правителів центральній області Ямато. У процесі об'єднання синто була канонізована система міфології, в якій на вершині ієрархії виявилася богиня Сонця Аматерасу, оголошена предком правлячої імператорської династії, а місцеві і кланові боги зайняли підлегле становище. З'явився в 701 році звід законів «Тайхоре» затвердив це положення і заснував дзінгікан (яп. 神祇 官, Досл. «Установа (по справах) земних і небесних богів») - головний адміністративний орган, у відання якого входили всі питання, пов'язані з релігійними віруваннями і церемоніями. Був встановлений офіційний список державних релігійних свят.

        Імператриця Геммей повеліла скласти звід міфів всіх народностей, що живуть на Японських островах. За цим наказом в 712 році створюється хроніка «Записи про діяння давнини» (яп. 古 事 记 Кодзікі), А в 720 - «Аннали Японії» (яп. 日本 书 纪 ніхон Сьокі або Нихонги). Ці міфологічні склепіння стали основними текстами в синто, деякою подобою священного писання. При їх складанні міфологія була дещо підправлена ​​в дусі національного об'єднання всіх японців і обгрунтування влади правлячої династії. У 947 році з'явився звід «Енгісікі» (яп. 延 喜 式 , «Звід обрядів періоду Енгі»), що містить докладний виклад ритуальної частини державного синто - порядок проведення ритуалів, необхідні для них речі, списки богів для кожного храму, тексти молитов. Нарешті, в 1087 році був затверджений офіційний список державних храмів, підтримуваних імператорським домом. Державні храми були розділені на три групи: до першої входили сім святилищ, безпосередньо пов'язані з богами імператорської династії, в другу - сім храмів, що мають найбільше значення з точки зору історії і міфології, в третю - вісім храмів найбільш впливових кланових та місцевих богів.

        Філософія синто

       
Основа синто полягає в обожнюванні природних сил і явищ і поклонінні їм.  Вважається, що у багатьох речей є своя духовна сутність - ками (яп. ).  Ками може існувати на Землі в матеріальному об'єкті, при цьому не обов'язково в такому, який прийнято вважати живим у стандартному розумінні, наприклад, в дереві, камені, священному місці або явищі природи, і за певних умов може виявитися в божественному гідність. Деякі ками є духами місцевості або певних природних об'єктів (наприклад, дух конкретної гори), інші уособлюють глобальні природні явища, такі, як Аматерасу Омікамі, богиня Сонця. Шанують ками - покровителі сімей та пологів, а також духи померлих предків, які вважаються покровителями і захисниками своїх нащадків. Синто включає магію, тотемізм, віру в дієвість різних талісманів і амулетів. Вважається можливим захист від ворожих ками або підпорядкування їх за допомогою спеціальних ритуалів.

         Головним духовним принципом синто є життя у злагоді з природою і людьми. За уявленнями синто, світ - єдина природна середовище, де ками, люди і душі померлих живуть поруч. Ками безсмертні і включені в круговорот народження і смерті, через які все в світі постійно оновлюється. Однак круговорот в нинішньому вигляді не нескінченний, а існує лише до руйнування землі, після чого набуде інші форми. У синто не існує поняття порятунку, замість цього кожен сам визначає своє природне йому місце своїми почуттями, мотиваціями і вчинками.

        Синто не можна вважати дуалистично релігією, в ній немає і загального суворого закону, властивого авраамічним релігіям. Поняття синто про добро і зло істотно відрізняються від європейських (християнських), насамперед, своєю відносністю і конкретністю. Так, ворожнеча між антагоністичними по своїй природній суті або зберігають особисті образи ками вважається природною і не робить когось із супротивників безумовно «хорошим», іншого - безумовно «поганим». У стародавньому синтоїзмі добро і зло позначалися термінами єси (яп. 良 し, Добре) і аси (яп. 悪し, Погано), сенс яких - не духовний абсолют, як в європейській моралі, а наявність або відсутність практичної цінності та придатності для використання в житті. У цьому сенсі синто розуміє добро і зло донині - як перше, так і друге відносно, оцінка конкретного діяння цілком залежить від обставин і цілей, які ставив перед собою здійснює його.

        Якщо людина діє з щирим, відкритим серцем, сприймає світ таким, яким він є, якщо його поведінка шаноблива і бездоганна, то він, найімовірніше, робить добро, принаймні, по відношенню до себе та своєї соціальної групи. Чеснотою визнається співчуття до оточуючих, повага до старших за віком і положенням, здатність «жити серед людей» - підтримувати щирі і доброзичливі стосунки з усіма, хто оточує людину і становить його суспільство. Осуджується злість, егоїзм, суперництво заради суперництва, нетерпимість. Злом вважається все, що порушує соціальний порядок, руйнує гармонію світу і заважає служінню ками.

        Душа людини спочатку блага і безгрішна, світ спочатку хороший (тобто правильний, хоча зовсім не обов'язково добрий), але зло (яп. мага),  вторгається ззовні, приносиме злими духами (яп. 祸 津 日 магацухі), які користуються слабкостями людини, її спокусами і негідними помислами. 

        Таким чином, зло, у поданні синто - це своєрідна хвороба світу або людини. Творіння зла (тобто нанесення шкоди) для людини неприродно, людина творить зло, коли обдурюється  або піддється самообману, коли він не може або не вміє відчувати себе щасливим, живучи серед людей, коли життя його погане і неправильне.

        Так як абсолютного добра і зла немає, відрізнити одне від іншого може тільки сама людина, причому для правильного судження йому необхідно адекватне сприйняття дійсності («серце, подібне дзеркалу») і союз з божеством. Такого стану людина може досягти, живучи правильно і природно, очищаючи своє тіло і свідомість і наближаючись до ками шляхом богослужіння.

        Форми синтоїзму

        Храмовий синтоїзм

        Найбільш поширена з організованих форм синтоїзму в даний час - храмовий синтоїзм. Храми на честь різних ками почали зводити з самої появи синтоїзму як організованої релігії. На початок XX століття число храмів досягла 200000, проте їх число потім скорочувалася, і в даний час в Японії налічується близько 80000 синтоїстських храмів. Деякі з них є центрами синтоїзму загальнояпонської рівня, але більшість - відносно невеликі місцеві храми, присвячені окремим ками.

        При храмі є священик, який проводить обряди (в більшості храмів тільки один священик, нерідко поєднує цю діяльність з якою-небудь іншою роботою, і лише в найбільших храмах священиків може бути кілька), можливо, деяка кількість постійних служителів. У малих храмах всю роботу, пов'язану з підтриманням храму в належному стані та проведенням храмових свят та богослужінь, виконують самі парафіяни «на громадських засадах».

     Історично храми синто були громадськими організаціями, що не мають центрального підпорядкування і керованими самими віруючими. Після реставрації Мейдзі храми були націоналізовані і надійшли в підпорядкування державі. Після завершення Другої світової війни храми знову набули самостійність і стали приватними організаціями....

        Синтоїзм імператорського палацу


        Існує ряд специфічних синтоїстських церемоній, що проводяться виключно в трьох храмах, розташованих на території імператорського палацу, куди допускаються тільки члени імператорської сім'ї та ряд службовців при дворі.

        Центральний імператорський храм - Касік-докоро, присвячений міфологічної прародительку імператорської сім'ї. Згідно з міфами, Нінігі-но-мікото, онук Аматерасу, отримав в дар священне дзеркало Ята-но-кагами, що символізує дух Аматерасу. Дзеркало згодом було поміщено в храмі Ісе, а його точна копія - в храмі Касік-докоро. Другий імператорський храм - Коре-ден, в якому, як вважається, знайшли спокій духи імператорів. Третій храм - Сін-ден, присвячений всім без винятку ками, небесним і земним.

        Минулого проведення церемоній в імператорських  храмах було покладено на сім'ї Накатоми і Імбе - клани професійних потомствених священнослужителів. Зараз найбільш важливі богослужіння проводить сам імператор Японії, а деякі урочисті церемонії очолюються придворними знавцями ритуалу. В цілому ритуали імператорського синтоїзму відповідають прийнятому в 1908 році «Закону про церемонії».

        Державний синтоїзм 


       У перші ж роки реставрації Мейдзі був випущений указ про відділення буддизму від синтоїзму, створений Департамент синтоїзму, а також вийшла офіційна декларація, що оголошує синтоїзм державною релігією Японії (до цього моменту офіційною державною релігією був буддизм). У квітні 1869 року імператор Мейдзі особисто провів богослужіння в церемоніальному залі палацу, в ході якого перед пантеоном ками приніс присягу, надавши тим самим офіційний статус союзу синтоїзму і японської держави.

        У 1871 році храми отримали статус державних установ, були організовані в ієрархічну систему відповідно до ступеня їхньої близькості імператорського дому і перейшли під пряме державне управління. Для державних храмів була скасована система спадкового священничества; священнослужителі стали державними службовцями, діяльність яких контролювалася департаментом. Лише в тих храмах, які не увійшли до державної системи, передача сану у спадок збереглася. У 1872 році була націоналізована вся власність монастирів. У 1875 році на основі збірки «Енгісікі» було затверджено офіційний перелік ритуалів і церемоній для храмів усіх рівнів.

        Департамент синтоїзму згодом зазнав численні організаційні зміни, його поділяли, виділені частини об'єднували, вводили у вже існуючі державні організації та установи. Однією з причин численних реорганізацій було те, що довгий час не вдавалося знайти прийнятну організаційну форму для забезпечення співіснування став державним синтоїзму з буддизмом і тими синтоїстськими громадами, які не побажали увійти до державної системи релігійного управління. Хоча спочатку планувалося обмежити вплив буддизму і забезпечити повну керованість синтоїстського співтовариства, на практиці це здійснити не вдалося, і вже з 1874 року було офіційно дозволено існування незалежних синтоїстських громад («сект») і буддійських об'єднань віруючих, причому і тим, і іншим не заборонялося пропаганда своїх ідей.

        Державний синтоїзм проіснував до 1945 року. Після окупації Японії американськими військами однією з перших директив окупаційної влади була «директива про синтоїзм», згідно з якою заборонялася будь-яка підтримка синтоїзму з боку держави і пропаганда синтоїзму державними службовцями. Державні органи релігійного контролю були розпущені, храми перейшли до свого попереднього стану - громадських організацій, не пов'язаних з державою. На цьому історія державного синтоїзму завершилася.

        Положення про відділення релігії від держави були закріплені в Конституції Японії, прийнятої в 1947 році. 

        Сектанський синтоїзм 

        У період становлення державного синтоїзму в Японії деякі сінтоїстські громади не увійшли в офіційну державну систему релігійного управління і залишилися існувати відокремлено. Ці громади отримали офіційне найменування «секти». У передвоєнній Японії таких сект налічувалося тринадцять. Сектантський синтоїзм неоднорідний, але в цілому відрізнявся упором на принципи морального очищення, конфуціанської етикою, обожнюванням гір, практикою чудотворних зцілень і відродженням давніх синтоїстських обрядів.

        Сектантський синтоїзм до закінчення Другої світової війни перебував під управлінням спеціального відомства в уряді Мейдзі і мав відмінні риси від державного за своїм юридичним статусом, організації, майну, обрядів. Після прийняття в 1945 році Директиви про синтоїзмі, а в 1947 році - нової японської Конституції, яка проголошує відділення церкви від держави, відомчий контроль був скасований, а секти об'єдналися в громадську організацію Ніхон Кехано Синто Реммей - Федерацію синтоїстських сект....

        Народній і домашній синтоїзм

        Особиста віра в ками і виконування синтоістских традицій у повсякденному житті, не обов'язково пов'язані з регулярним відвідуванням храмів і молитвами, характерні для досить великого числа жителів Японії. Сукупність релігійних уявлень, звичаїв, традицій, які зберігаються безпосередньо в народі, без участі офіційних синтоїстських організацій, називають іноді «народним синтоїзмом». Народний синтоїзм - досить умовне поняття, у ньому неможливо чітко відокремити власне релігійну складову від загальнокультурної.

        Під «домашнім синтоїзмом» розуміють постійну практику здійснення людиною синтоїстських обрядів будинку, біля домашнього вівтаря камідана.



Джерело: http://sekretuzemli.org.ua
Категорія: Релігія | Додав: Кривавий-Дракон (15.07.2013)
Переглядів: 1323 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту